Aktualności

KWP: „Podsumowanie wakacji i rozpoczęcie akcji „Bezpieczna droga do szkoły”

Data publikacji 04.09.2017

Spadek liczby utonięć oraz ofiar śmiertelnych wypadków drogowych tak w porównaniu z rokiem ubiegłym można podsumować tegoroczne wakacje na Lubelszczyźnie. Wczoraj zakończyliśmy działania „Bezpieczne wakacje”, a już dzisiaj przed nami nowe zadania. Rozpoczynamy akcję „Bezpieczna droga do szkoły”.

Dzisiaj pierwszego dnia roku szkolnego podsumowaliśmy wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na Lubelszczyźnie. W okresie dwóch minionych miesięcy odnotowaliśmy 279 wypadków w wyniku, których 29 osób zostało zabitych, a 348 doznało obrażeń. W analogicznym okresie roku 2016 doszło do 35 wypadków mniej. Co jednak warte podkreślenia  pomimo większej ilości wypadków w tym roku mamy mniej ofiar śmiertelnych – aż  o  11.  W lipcu i sierpniu 2017 dzieci do 14 roku życia spowodowały 13 wypadków. W zdarzeniach drogowych z ich udziałem zginęło jedno dziecko, a 31 zostało rannych.

      

W tym okresie przeprowadziliśmy blisko 500 kontroli autokarów, w ubiegłym roku takich kontroli były 360.To co nas cieszy to fakt, że stan techniczny autokarów, świadomość kierowców, właścicieli firm i przewoźników z roku na rok się poprawiają.

W pierwszych dniach wakacji razem z przedstawicielami WOPR kontrolowaliśmy kąpieliska pod kątem przygotowania ich do sezonu letniego i zapewnienia bezpieczeństwa wypoczywającym.  Do trzech powiatów naszego województwa ( włodawskiego , łęczyńskiego  i janowskiego ) na cały okres wakacji oddelegowaliśmy 26 funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji. Zaś  na weekendy , na jeziora w powiecie parczewskim  do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego 20 mundurowych.

     

W okresie wakacyjnym w wodach na terenie naszego województwa utonęło 7 osób, dla porównania w ubiegłym roku utonęło ich 9, a dwa lata wcześniej 14.  Najmłodsza ofiara to 3 letnie dziecko, które utonęło w oczku wodnym.   Od lat główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń nad wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności oraz niestety także alkohol.  W przypadku utonięć nieletnich to brak należytej ostrożności ze strony osób dorosłych.   Dzięki interwencjom także policjantów pełniących służbę nad wodą do wielu tragicznych w skutkach zdarzeń  na szczęście nie  doszło.   Przypominamy przy tym, że do końca września w dalszym ciągu funkcjonowały będą patrole rowerowe oraz Posterunek Wodny nad Zalewem Zemborzyckim.

Wczoraj zakończyliśmy działania bezpieczne wakacje, ale z dniem dzisiejszych przed nami nowe zadania.  Od dzisiaj droga do szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Zatem powinna być ona bezpieczna. O to będą dbali policjanci, nauczyciele i rodzice. Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

     

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

W ramach programu „Bezpieczna Droga do Szkoły” prowadzone będą wzmożone kontrole w rejonie: szkół i placówek opiekuńczo - wychowawczych, parkingów przyległych, dróg dojazdowych i przejść dla pieszych, którymi poruszają się dzieci i młodzież szkolna. W rejony lubelskich szkół ,przez najbliższy tydzień,  będą kierowane  patrole złożone z dzielnicowych i funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

    

„Bezpieczna droga do szkoły” to nie jedyny program kierowany do dzieci. To także akcja „Wolność” dotycząca przeciwdziałania zjawisku uzależnień zarówno od narkotyków jak i dopalaczy, to działania ”Puste ławki stop”, które głównie ukierunkowane są na zapobieganie demoralizacji i popełnianiu czynów karalnych przez osoby nieletni.  W ramach tego programu w Lublinie prowadzimy wspólne patrole ze Strażą Miejską. Te patrole dyslokowane są właśnie w rejony placówek oświatowo – wychowawczych.  Warto przy tym wspomnieć o ścisłej i bardzo dobrej współpracy z dyrektorami i pedagogami szkół gdzie te patrole są dyslokowane. Kolejnym z programów prewencyjnych kierowanym do młodzieży jest akcja „Trzeźwy umysł na drodze”.

 

R.L.R.