KWP: "Dzień odblasków" - Aktualności - KMP Lublin

Aktualności

KWP: "Dzień odblasków"

Data publikacji 25.01.2017

W ramach „Ogólnopolskiego Dnia Odblasków” wspólnie z policjantami Ruchu Drogowego KWP w Lublinie rozdawaliśmy elementy odblaskowe pieszym na terenie Dworca PKS w Lublinie. Celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników dróg. Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. My zachęcaliśmy napotkanych pieszych do noszenia odblasków również w terenie zabudowanym, szczególnie teraz w okresie zimowym kiedy szybko zapada zmrok.

Dzisiaj z okazji „Ogólnopolskiego Dnia Odblasków” wspólnie z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie rozdawaliśmy odblaski pieszym na terenie Dworca PKS w Lublinie. Wielu pasażerów podróżujących z Lublina środkami komunikacji wysiada na przystankach poza obszarem zabudowanym, często w miejscu niedostatecznie oświetlonym. Celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników dróg. Podczas tych krótkich spotkań informowaliśmy jak ważne jest noszenie odblasków.

 

 

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

  

 

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

 

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pomimo braku obowiązku noszenia odblasków w terenie zabudowanym, my zachęcaliśmy dzisiaj napotkanych pieszych do ich noszenia. Szczególnie teraz w okresie zimowym, kiedy szybko zapada zmrok.

 

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

Ładowanie odtwarzacza...

 

W akcję rozdawania odblasków w związku z ogólnopolskimi działaniami profilaktycznymi dzięki założeniom projektu Norweskiego Mechanizmu Finansowego włączyli się również policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie. Funkcjonariusze podczas codziennych kontroli drogowych wręczali kierującym i pieszym uczestnikom ruchu drogowego elementy odblaskowe. Celem tych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i świadomości bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród jego uczestników.

K.K.

  • "Dzień odblasków"