Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Użyj wyobraźni.

Gdy pada deszcz i jest ślisko, o wypadek nietrudno. Nieraz kończy się na niegroźnej stłuczce, nieraz jednak dochodzi do zdarzenia drogowego, w którym są ranni i zabici. Zapewne wielu z wypadków, czy kolizji można by uniknąć. W takim przypadku jednak każdy uczestnik ruchu drogowego musi zadbać o bezpieczeństwo. Przestrzeganie przepisów drogowych to obowiązek każdego z nas. Główne przyczyny zdarzeń drogowych to nieostrożna jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz brawura. Tylko od początku listopada na drogach powiatu lubelskiego zginęło sześć osób. Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i bezpieczną jazdę. Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem to odpowiedzialność za siebie, pasażerów oraz za innych uczestników ruchu drogowego.

Gdy pada deszcz i jest ślisko, o wypadek nietrudno. Nieraz kończy się na niegroźnej stłuczce, nieraz jednak dochodzi do zdarzenia drogowego, w którym są ranni i zabici. Zapewne wielu z wypadków, czy kolizji można by uniknąć. W takim przypadku jednak każdy uczestnik ruchu drogowego musi zadbać o bezpieczeństwo. Przestrzeganie przepisów drogowych to obowiązek każdego z nas. Główne przyczyny zdarzeń drogowych to nieostrożna jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz brawura. Tylko od początku listopada na drogach powiatu lubelskiego zginęło sześć osób.  Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i bezpieczną jazdę. Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem to odpowiedzialność za siebie, pasażerów oraz za innych uczestników ruchu drogowego.
Gdy pada deszcz i jest ślisko, o wypadek nietrudno. Nieraz kończy się na niegroźnej stłuczce, nieraz jednak dochodzi do zdarzenia drogowego, w którym są ranni i zabici. Najczęstsze przyczyny wypadków to: nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie czy też nagłe wtargnięcie na jezdnię. Tylko od początku listopada na drogach powiatu lubelskiego doszło do 22 wypadków, w których zginęło sześć osób, a 29 odniosło obrażenia.
A oto przypomnienie najpoważniejszych w skutkach listopadowych zdarzeń:
5 listopada około godz. 19: 30 na ul. Nadbystrzyckiej 24-letni kierowca osobowej hondy doprowadził do czołowego zderzenia z oplem. Niestety siedzący za kierownicą opla 43-letni mężczyzna zmarł po przewiezieniu do szpitala. Kolejny dzień i niestety kolejna ofiara śmiertelna. Do wypadku doszło około godz. 17: 30 na ul. Janowskiej. 54-letni mężczyzna został potrącony przez samochód. Mieszkaniec Lublina, na skutek doznanych obrażeń, zmarł na miejscu wypadku. 7 listopada zginął 23-letni kierowca renault. Do zdarzenia doszło w Woli Przybysławskiej. Kierujący laguną młody mężczyzna zjechał na pobocze uderzając w drzewo. Ranny został także pasażer auta. 10 listopada w Ciecierzynie kierujący mercedesem wyjeżdżając z posesji wymusił pierwszeństwo przejazdu. Doszło do zderzenia z peugeotem. Siła uderzenia była tak duża, że auto zjechało na przeciwległy pas uderzając w ciężarową Scanię. 20-letni kierowca peugeota nie miał szans na przeżycie. I kolejne zdarzenia, do którego doszło 11 listopada przy ul. 1000- lecia. Ambulans zderzył się z vw transporterem. Kierowca vw 24-letni mężczyzna zginął na miejscu. Ranny został także pasażer tego samochodu. Dzień później 12 listopada doszło do wypadku w miejscowości Sporniak. Kierujący samochodem m-ki Ford Transit najechał na leżącego na jezdni mężczyznę. 43-latek zmarł na miejscu zdarzenia.
              
W ciągu 9 miesięcy 2009 roku na drogach województwa lubelskiego doszło do 1552 wypadków, w których 217 osób poniosło śmierć a 2026 odniosło obrażenia. W 2008 roku doszło do 2358 wypadków, w których zginęły 372 osoby a rannych zostało 2952. Z winy pieszych w bieżącym roku doszło do 171 wypadków, w których zginęło 36 osób a rannych zostało 140. W  ubiegłym roku było 336 wypadków spowodowanych przez osoby piesze. Zginęło wówczas 73 osoby, a rannych zostało 275.
Policja apeluje o ostrożność, cierpliwość i dostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych.
Pamiętajmy: przy niesprzyjających warunkach drogowych szczególnie ważna staje się nasza widoczność. Kierowca samochodu osobowego czy ciężarowego musi pamiętać o prawidłowym oświetleniu swojego auta. Podobnie jest z pieszymi i rowerzystami. Im bardziej będą widoczni na drodze, tym będą bardziej bezpieczni. Kiedy tak szybko zapada zmierzch, warto zadbać o umieszczenie na swoich ubraniach dodatkowych elementów odblaskowych. Dotyczy do zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Często pieszy idący poboczem w ciemnym ubraniu jest dla kierowcy praktycznie niewidoczny. W takich warunkach kierowca dostrzega go w ostatniej chwili i najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia, a w starciu z autem pieszy nie ma szans.
Pamiętajmy także o szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. To miejsce powinno być gwarantem bezpieczeństwa. Niestety staje się często wyzwaniem dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy bardzo często nie ustępują osobom pieszym pierwszeństwa.  
KIEROWCO PAMIĘTAJ! Im większy ruch na drodze tym większe prawdopodobieństwo zaistnienia wypadku drogowego. Kierowanie pojazdem to także odpowiedzialność za przewożone osoby i innych uczestników ruchu. Wyobraźnia, rozsądek, umiejętność przewidywania sytuacji na drodze są gwarantem bezpieczeństwa. Wyruszając w drogę pamiętaj, że należy być wypoczętym i trzeźwym. Tylko w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku policjanci ujawnili blisko 8000 nietrzeźwych kierujących.
 
 R.L.R.
 
  • załącznik
Powrót na górę strony